jak oszczędzić na weselu

Jak oszczędzić na weselu?

Pierścionek na palcu, łzy w oczach rodzicielki i uśmiech na twarzy szacownego ojca. Jako młoda narzeczona odwiedzasz bliższą i dalszą rodzinę, relacjonujesz ze wzruszeniem piękne zaręczyny i cierpliwie odpowiadasz na kolejne pytania – o rodzaj sukienki, liczbę gości, lokal weselny, wybrane na ślub miejsce w plenerze. Aż w końcu zdajesz sobie sprawę, że jedynym czego jeszcze nie zaplanowałaś jest budżet. Bo nie ma szans, żeby było was na to wszystko stać.

Można się zastanawiać czemu niektóre pary wydają tak wielkie sumy na jedną noc szaleństwa. Zewsząd słychać głosy, że 20-30 000 złotych za wesele to za dużo, a przecież to dopiero początek – skala stale rośnie. Co roku wszyscy zadają sobie te same pytania i co roku kolejne osoby decydują się na wystawne wesele. Bo ich stać, bo rodzina naciska, bo po prostu tak chcą. Nam tak naprawdę nic do tego. Jeśli jednak nie jesteś jedną z osób, które planują wydać roczną pensję na uczczenie zaślubin, dobrze trafiłaś. Jest bowiem parę prostych sposobów na zmniejszenie kosztów zamążpójścia.

jak oszczędzić na weselu

http://www.huffingtonpost.com/leisa-peterson/

Najważniejsze, abyś wiedziała, że wesele to duży wydatek. Często termin “ślub” i “wesele” w takich sytuacjach używane są zamiennie, mi chodzi konkretnie o wesele. Wzięcie ślubu nie będzie cię kosztować fortuny, możecie to zrobić i za 500 złotych (akt zawarcia małżeństwa, odpisy aktu urodzenia + ewentualne dodatki np. bukiet ślubny, wino musujące do wzniesienia toastu, krawat pana młodego itd). Jeśli jednak planujesz wesele, przygotuj się na wydatki. To nie są tanie sprawy i nigdy nie będą. Nie zakładaj, że wystarczy parę tysięcy, bo nie wystarczy. Gotowa sięgnąć do portfela i wypłacić wszystko z konta oszczędnościowego? To spróbujmy ponegocjować.

Strategia jest prosta. Spotkajcie się z narzeczonym i ustalcie na czym najbardziej wam zależy, co takiego w całym braniu ślubu uważacie za najważniejsze. Może to być dosłownie wszystko, od waszego wyglądu, przez jakość i wzory obrączek, podróż poślubną, po przyjęcie w konkretnym lokalu weselny. Na to przeznaczycie najwięcej pieniędzy. Na reszcie spróbujecie oszczędzić. Jako że nie wiem jakie macie priorytety, wybrałam po prostu te elementy, które pochłaniają najwięcej oszczędności. Uwaga:

jak oszczędzić na weselu

http://viewpoints.highhamptoninn.com

1 Wesele. Duże czy małe, wesele zwykle stanowi ponad połowę kosztów całego przedsięwzięcia. Jeśli chcesz, aby było taniej, poszukaj mniej prestiżowego lokalu, zdecyduj się na ślub w inny niż sobota dzień tygodnia i negocjuj ceny – może się nie uda, ale warto spróbować. Prostym sposobem na niższe koszty wesela jest zaproszenie mniejszej liczby osób, ale jeśli na twojej liście gości są serdeczni przyjaciele i wieloletnie kumpele, pozwól sobie na odrobinę luksusu i po prostu zapłać za ich obecność w tym wyjątkowym dniu. Od pieniędzy naprawdę ważniejsze jest twoje samopoczucie, a jak się poczujesz gdy na ślubie zabraknie Marty, hm?

jak oszczędzić na weselu

Codrean Photography&Films

2 Sukienka. Ślubna sukienka, czyli zmora i przekleństwo, a jednocześnie marzenie każdej panny młodej. Chyba głównie przez presję społeczną wierzymy, że bez wydania kilku tysięcy złotych na białą kreację, nasz ślub się po prostu nie odbędzie. Jeśli faktycznie nie macie pieniędzy, proszę i błagam – nie wydawaj 5 tysięcy na sukienkę! To udział jakichś 35 osób w waszym weselu. Salonów wypożyczających sukienki jest teraz naprawdę wiele, a “używane” nie znaczy przecież “gorsze”.

jak oszczędzić na weselu

http://sdkproductions.co.uk

3 Nagrywanie wesela. Dobrze się zastanówcie, czy faktycznie będziecie oglądać godziny materiału filmowego dokumentującego każdą minutę dnia ślubu. Nie twierdzę, że są to pieniądze wyrzucone w błoto, bo odpowiedni montaż i podkład muzyczny pozwala stworzyć z podobnych nagrań chwytające za serce cudeńka, ale jeśli ograniczacie koszty, no cóż – z czegoś trzeba zrezygnować, prawda?

Jak oszczędzić na weselu biżuteria

http://www.beautyandfashionfreaks.com/

4 Ślubna biżuteria. Oczywiście każda narzeczona chcę w dniu ślubu wyglądać zniewalająco, ale jeśli zrezygnujesz z kupowania naprawdę drogiej biżuterii specjalnie na ten dzień, prawdopodobnie nikt nie zauważy różnicy. Odpowiednią na tę okazję ozdobą jest oczywiście pierścionek zaręczynowy, złote kolczyki, do tego może wisiorek lub bransoletka. Pamiętaj, żeby nie przesadzić z ilością biżuterii, bo najważniejsza jest obrączka, która trafi na twój palec. A ekstrawaganckie ozdoby odwrócą uwagę od ciebie, więc strzeż się podwójnie!

Jak oszczędzić na weselu

http://planningyourweddingonline.com/blog

5 Finał, czyli fotograf – temat jakże kontrowersyjny. Nie zrozum mnie źle, w żadnym wypadku nie uważam, aby skreślenie z budżetu profesjonalnego fotografa było dobrym pomysłem. Rzadko kiedy jest. Zdjęcia robione przez amatora nie wyjdą tak piękne i romantyczne – po prostu się nie udadzą, choćby wujek nie wiem ile przekonywał, że oglądał kursy na YouTube. Jeśli zdjęcia ze ślubu i wesela uznasz za obowiązkowe minimum, możesz oszczędzić sporo pieniędzy po prostu trzymając się tej jednej opcji. Zrezygnujcie z relacji z całodziennych przygotowań do ceremonii i trzymania biednego fotografa do wczesnych godzin porannych. Jeśli dodatkowo nie zdecydujecie się na sesję w plenerze, może okazać się, że profesjonalne zdjęcia wcale nie są tak drogie, jak mówią.

Comments 2

  1. Pingback: Magazyn Wesele: jak dzielić koszta wesela? - Weselne Przypadki – Justyna Kościelska

  2. Pingback: Czy warto zapłacić więcej za wesele? - Weselne Przypadki – Justyna Kościelska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *