Jak przygotować budżet ślubny?

Ślubne finanse to temat rzeka, a odpowiednie nimi zarządzanie przez te długie miesiące, które minął zanim pójdziesz do ołtarza to prawdziwa przygoda. Każda przygoda ma swój początek, a ta zaczyna się od stworzenia budżetu ślubnego. Jeśli jeszcze nie jesteś pewna, jak to się robi, mam dla ciebie kilka rad, które znacznie ułatwią ci cały proces.

  1. Bądź szczera – nie ma sensu oszukiwać się, że macie więcej pieniędzy niż faktycznie posiadacie. Dodatkowe 50 000 złotych nie spadnie ci tak po prostu z nieba (daj znać, gdybym tu nie miała racji :)) i nie ma sensu zakładać, że tak się stanie. Policzcie swoje oszczędności, określcie kwotę, którą możecie jeszcze do wesela odłożyć i na podstawie tych faktów – nie domysłów i nie nadziei – rozplanujcie budżet ślubny.
  2. Pamiętaj o szczegółach – rubryka „suknia ślubna” nie odzwierciedla wszystkich wydatków, jakie poniesiesz w związku ze strojem. Co z butami, welonem, poprawkami krawieckimi, benzyną na dojazd do krawcowej, pończochami, bielizną i biżuterią? Postaraj się stworzyć tak szczegółowy budżet ślubny, jak to tylko możliwe, abyś miała realne zestawienie kosztów, a nie tylko luźne, szacunkowe pojęcie o tym ile na co może kiedyś wydacie.
  3. Policz z zapasem – bez względu na to, jak szczegółowy budżet ślubny stworzyłaś, jest dużo większa szansa na to, że go przekroczycie niż na to, że całe przedsięwzięcie okaże się tańsze. Doliczcie do planowanej przez siebie sumy 10% na nieprzewidziane wydatki – ułatwi wam to działanie w obliczu niespodziewanych trudności, a jeśli jednak tej sumy nie wydacie, będzie jak znalazł na podróż poślubną :)
  4. Dopasuj tabelę do swojego wesela – to, że gdzieś wyczytałaś, że na sukienkę powinnaś przeznaczyć 15% a na fotografa 20% nie znaczy, że są to dane pasujące do twojego wesela. Określ swoje ślubno-weselne priorytety i to na ich podstawie rozdzielaj koszty – nie ma sensu sztywno trzymać się podziałów i tabeli, bo każde wesele jest inne!

Umów się ze mną na konsultacje

Chcesz uniknąć błędów podczas przygotowań do wesela, oszczędzić czas i pieniądze? Napisz mi wiadomość ze szczegółami swoich rozterek i spotkajmy się, abym mogła przedstawić Ci rozwiązania. Dołącz do grona zrelaksowanych, uśmiechniętych panien młodych!

Napisz do mnie maila na justyna@koscielska.pl skorzystaj z formularza poniżej albo dowiedz się więcej »

Comments 1

  1. Punkt 1. chyba najtrudniejszy do realizacji. Większość z nas, planując wydatki, skupia się przecież na tym, jak w największym stopniu zaoszczędzić na danej rzeczy i nie szacuje kosztów w sposób realny. „Może uda się kupić taniej…” – skąd ja to znam….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *