Jak rozmawiać z rodziną o pieniądzach?

Jak rozmawiać z rodziną o pieniądzach? Kluczem jest odpowiednie przygotowanie. Integralną częścią planowania wesela jest stworzenie  dobrze przemyślanego budżetu ślubnego (wzór budżetu zawarłam w mojej książce), jednak zanim to nastąpi musisz mieć konkretną wiedzę o waszych wspólnych możliwościach finansowych. Do „wspólnych” należą również możliwości finansowe rodziny, bo jeśli nie planujecie opłacić wesela w 100% samodzielnie, czeka was ustalanie wsparcia finansowego z rodzicami.

Zanim dojdzie do rozmowy z rodziną, koniecznie we dwójkę przeanalizujcie swoje plany, omówcie pomysły i ustalcie sumę, jaką możecie na wesele przeznaczyć. Nie jest to jeszcze ostateczna wysokość budżetu weselnego, ale powinniście wiedzieć 1. jaką sumą dysponujecie, 2. jakiej sumy potrzebujecie na swoje wymarzone wesele. We dwójkę będziecie w trakcie podobnej rozmowy drużyną, dwa razy silniejszą i dwa razy bardziej asertywną. Powinniście tworzyć zaprezentować najbliższym wspólny front i w żadnym razie nie ustalać szczegółów dotyczących wesela przy okazji rozmowy o finansach. Chodzi o to, by rodzina zobaczyła, że macie konkretny pomysł i przemyśleliście swoje plany, a ich udziałem może być wsparcie konkretną kwotą, a nie udzielaniem rad dotyczących kolorystyki sali weselnej i wyboru daty ślubu.

Przed spotkaniem warto się też wspólnie zastanowić na jaką pomoc od rodziców możecie liczyć. Oboje na pewno, przynajmniej w ogólnych zarysach, orientujecie się w stanie majątku swoich rodzin. Dobrze go teraz przemyślcie! Rodzice na pewno chętnie pomogą jeśli tylko będą w stanie, ale sytuacje są różne i nie możesz z góry zakładać, że należy ci się od nich te brakujące kilkadziesiąt tysięcy złotych, tylko dlatego, że bierzesz ślub. Zastanówcie się też, czy rodzice będą się poczuwać do wsparcia was w weselnych przygotowaniach. Po namyśle może się okazać, że np. mieszkacie w mieszkaniu kupionym przez twoich rodziców, jeździcie samochodem przez nich podarowanym, a w dodatku pomogli sfinansować zeszłoroczny remont generalny. W takiej sytuacji płacenie za kolejne wasze przedsięwzięcie może im nawet nie przyjść do głowy.

Kwestia pieniędzy jest zawsze kwestią delikatną i taka rozmowa na pewno będzie ci się wydawać stresująca i niezręczna, ale jeśli nie poprosisz o pomoc, na pewno jej nie otrzymasz. Pamiętaj, że od kiedy byłaś małą dziewczynką rodzice spodziewali się, że któregoś dnia weźmiesz ślub, a pomoc córce w takiej sytuacji jest czymś naturalnym. Przecież organizacja wesela zawsze była przedsięwzięciem rodzinnym – naprawdę nie jesteś pierwszą panną młodą, która zastanawia się, jak rozmawiać z rodziną o pieniądzach! Zamiast więc zamartwiać się ich reakcją lub brakiem środków na wesele, jak najszybciej się z nimi spotkaj i szczerze porozmawiaj. Może się okazać, że rodzice nie mają możliwości wesprzeć was finansowo, a może wręcz przeciwnie – podane przez was kwoty nie stanowią dla nich problemu.

Twojej ocenie pozostawiam, czy lepiej się zobaczyć z każdą rodziną oddzielnie, czy zorganizować walną naradę, podczas której omówicie zaangażowanie wszystkich krewnych od razu. Pamiętaj też, że często łatwiej prosić rodziców o konkretne kwoty niż o zapłatę za poszczególne elementy wesela – ty jesteś już w cenach obeznana, ale dla nich może to być czarna magia. Łatwiej im przyjdzie deklaracja o podarowaniu wam np. 5 000 niż opłaceniu sukni ślubnej, bo najprawdopodobniej nie orientują się ile może ona kosztować. Podawanie konkretnych kwot jest też wygodniejsze dla was. Rodzina często czuje, że opłacając np. salę weselną ma prawo decydować o tym, gdzie dokładnie odbędzie się wesele. Sama przyznasz, że w tej sytuacji lepiej otrzymać pewną sumą i samej zdecydować jak najlepiej ją wykorzystać. Po konkretnych deklaracjach pamiętaj dziękować rodzicom w trakcie szykowania wesela, a potem również po – jak by nie patrzeć bez ich wkładu twoje przedsięwzięcie by się nie udało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *