Jaki kolor garnituru ślubnego wybrać?

Podczas ślubno-weselnych przygotowań to kreacji panny młodej poświęca się dużo więcej uwagi, strój pana młodego pozostawiając bez większych komentarzy. Zawsze uważam to za spory błąd, bo przecież twój narzeczony nie ma stanowić jedynie tła dla twojej kreacji – macie stanowić spójny wizerunek pary rozpoczynającej nową przygodę, tym razem już z obrączkami na palcach. W znakomitej większości przypadków pan młody decyduje się na czarny garnitur; jest to wybór bezpieczny i rzadko kiedy nietrafiony. Jednak zdarzają się sytuacje, w których warto poświęcić strojowi narzeczonego dużo więcej uwagi i naprawdę przemyśleć kwestię tego, jaki kolor garnituru ślubnego wybrać. A wszystko zależy od stopnia formalności planowanego przez was ślubu.

NAJBARDZIEJ ELEGANCKI

stylish groom in suit posing with groomsmen in garden on wedding day. luxury men in rich outfits standing together. friendship

Wspomniana czerń jest opcją najbardziej elegancką – pasuje na formalne ceremonie, które odbywają się w eleganckich wnętrzach (np. katedra przy ślubie kościelnym lub pałac przy ślubie plenerowym), na duże wesela planowane w stylu glamour i nadaje się dla par młodych lubiących szyk w życiu codziennym. Muszę tu zaznaczyć, że jeśli zastanawiacie się, jaki kolor garnituru ślubnego pasuje do waszej ceremonii, powinniście też wziąć pod uwagę porę roku i porę dnia, w jakiej ślub się odbędzie. Na przedpołudniowe śluby w pełnym czerwcowym słońcu czerń jest po prostu zbyt… czarna. Wtedy na pewno warto ją podmienić na grafit lub nawet granat. Śluby rzadko kiedy zawierane są naprawdę wieczorami, ale tak samo czarny strój zupełnie inaczej będzie się prezentował na ceremonii szykowanej na 17:00 w środku upalnego lipca niż pod koniec mroźnego, ciemnego stycznia, prawda? Wiem, że tekst dotyczy garniturów, ale przy najbardziej eleganckiej opcji nie mogę nie wspomnieć o smokingu – jest o oczko wyżej niż garnitur i na formalne wesele pasuje wprost idealnie. Poza tym osobiście uważam, że mężczyźni często właśnie w smokingach wyglądają dużo lepiej, więc bardzo polecam, abyście przyjrzeli się tej opcji.

COŚ POMIĘDZY

Jeżeli wolicie zrezygnować z tej najbardziej eleganckiej czerni (i jej pokrewnych, ciemnych kolorów) szarości i granat zawsze będą na miejscu. Garnitur ślubny w tych kolorach pasuje równie dobrze na bardziej, jak i mniej formalne ceremonie. Jeśli bierzecie ślub w pełnym słońcu, pobieracie się w plenerze i w ogóle macie bardziej swobodne podejście do ceremonii, warto wybrać taki właśnie strój dla pana młodego. Szaroście i granaty mają oczywiście dziesiątki różnych odcieni, więc wybranie idealnego pozostawiam już wam. Ogólna zasada, jaką powinniście się kierować łączy się w poprzednim akapitem – im ciemniejszy kolor tym bardziej elegancki, im jaśniejszy, tym bardziej na luzie. Pamiętajcie też, że poza kolorem garnituru wybieracie też kolor pasujących do niego butów – tutaj czarne nie będą pasować, postawcie lepiej na (ciemny) brąz, który wprawdzie kontrastuje z kolorem spodni, ale do niego pasuje. W żadnym wypadku nie szukajcie obuwia w kolorze garnituru – to już zdecydowana przesada, która nie skończy się dobrze. ;)

CASUAL LOOK

Najbardziej swobodnego stroje dla panów młodych to zdecydowanie beże i brązy. Taka kolorystyka kojarzy mi się raczej z trendami z amerykańskiego południa i nie doradzam jej w naszych warunkach – brązowy garnitur zawsze wygląda jak relikt sprzed 1989 roku, a z beżami para młoda najczęściej nie potrafi sobie poradzić – jakie pasują do nich buty? Jakie dekoracje? Jaka oprawa wesela? Tu nie ma oczywiście żadnych zakazów, ale na pewno trzeba poświęcić wizerunkowi całości dużo więcej uwagi i naprawdę przemyśleć każdy najdrobniejszy element. Najbardziej casualowym stylem, jaki może wybrać pan młody jest zrezygnowanie z marynarki. Raz jeszcze jest to styl bardzo amerykański, ale w odpowiedniej oprawie nikogo nie powinien razić. Jeśli wasze wesele ma być na luzie, planujecie ceremonię plenerową lub niewielki ślub cywilny, a całe przyjęcie ma być w podobnie bezpretensjonalnym stylu – nie ma co się wahać. Na pewno jednak warto uprzedzić gości o waszych planach, bo mimo że akceptowalne, takie swobodne wesela mimo wszystko nadal zaskakują.

RADA DLA KAŻDEGO

Bez względu na to, jaki kolor garnituru ślubnego w końcu wybierzecie, pamiętajcie, że obok pana młodego będzie stać panna młoda. Jej strój musi pasować do kreacji narzeczonego! Krótka sukienka z kwiatowym motywem pasuje do ślubu cywilnego, ale niekoniecznie już do wieczornej ceremonii kościelnej w dodatku u boku pana młodego ubranego w czarny smoking. Podobnie twoja oszałamiająco elegancka kreacja cała z koronki nie koniecznie będzie dobrze pasować do ukochanego, który nawet nie założy marynarki. Przede wszystkim kierujcie się stylem całości – ani twoja suknia, ani jego strój ani dekoracje ślubne nie będą przecież w próżni – postarajcie się, aby całe wesele tworzyło spójną całość, a stroje jeszcze jej dyskretnie dopełniały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *