Jakie obowiązki ma świadkowa na ślubie?

Jeśli planujesz ślub i wesele, możesz spróbować podejść do całego przedsięwzięcia jak do przedstawienia teatralnego. Potrzebujesz oczywiście dekoracji, ubrań, kogoś kto zadba o makijaż, ale sukcesu nie osiągniesz bez obsadzenia głównych ról. Poza tobą i narzeczonym, grać je będą także świadkowie. Chwila na oddech pełen ulgi, bo oto okazuje się, że masz wsparcie, osoby na których można polegać i które we wszystkim pomogą i doradzą. A zastanawiałaś się, jakie obowiązki ma świadkowa i czego tak naprawdę możesz od niej oczekiwać?

jakie obowiązki ma świadkowa

www.theknot.com

Cała sprawa jest o tyle delikatna, że na świadkową wybiera się zwykle najbliższą osobę. Może to być oczywiście siostra, kuzynka, lub przyjaciółka. Jeśli się wahasz, pamiętaj, że poza uśmiechaniem się do zdjęć mają przed sobą konkretne obowiązki do wypełnienia i tylko jedną okazję, aby się z nich wywiązać. Warto więc, aby świadkową została osoba solidna, na którą naprawdę możesz liczyć. W naszej tradycji (choć i to obecnie się zmienia) całość obowiązków skupia się na jednej osobie i nie mamy raczej co liczyć na rząd druhen znanych z amerykańskich i brytyjskich ślubów. Poniższy przykład to jeden z moich ulubionych.

jakie obowiązki ma świadkowa

en.wikipedia.org

Ma to oczywiście swoje dobre i złe strony. Główną zaletą jest fakt, że jedna osobą przygotowuje wszystko, więc trudniej o zagubienie jakichś informacji lub zabawę w głuchy telefon, kiedy ostatecznie do podwykonawców dochodzą strzępy informacji. Z drugiej często zdarza się, że to, jakie obowiązki ma świadkowa, nijak nie pasuje do jej osobowości i podejścia do pełnionej roli. A wtedy raczej nie masz co liczyć na pomoc kolejnej przyjaciółki w szeregu.

bridesmaid_maid_of_honor_one_outdoor_intimate

O czym więc powinna pomyśleć? Dokładnie o wszystkim. Jej pomoc okaże się nieoceniona zwłaszcza jeśli nie korzystasz z usług konsultantki. Będziesz potrzebować jej wsparcia w trakcie całego procesu decyzyjnego, podczas przygotowań sali i dopracowywaniu szczegółów w ostatnim tygodniu przed ślubem i oczywiście w trakcie samej ceremonii i przyjęcia. Uff, mam nadzieję, że dobrze wybrałaś. A jeśli twoja świadkowa potrzebuje nieco pomocy, kieruj się poniższą listą podczas określania jej konkretnych zadań.

vintagegarden-bridebouquetbridesmaid

www.thecelebrationsociety.com

JAKIE OBOWIĄZKI MA ŚWIADKOWA?
  1. Planowanie wesela – zaczyna się niewinnie, czyli przesyłaniem maili, konsultowaniem pomysłów i oglądaniem zdjęć. Powinna być twoim wsparciem już na tym najwcześniejszym etapie, kiedy wahasz się na każdym kroku i potrzebujesz trzeźwej oceny swoich ambitnych planów. To ona powie ci, że źle wyglądasz w zielonym i nikt nie przyjedzie na wesele organizowane w czwartek. I jej z entuzjazmem przedstawisz swoją wizję wymarzonego przyjęcia.
  2. Organizowanie wesela – etap drugi, dla zaawansowanych. Nie chodzi przecież tylko o wybranie niebieskich róż, dobrze by było znaleźć też kwiaciarnie, która uplecie ci z nich wymarzony wianek. Pomoc świadkowej okaże się oczywista tuż przed ślubem, kiedy trzeba będzie potwierdzić godzinę dowozu tortu, odebrać kwiaty, przesłać zespołowi muzykę do pierwszego tańca i wpaść do apteki po plastry i środki przeciwbólowe (na wszelki wypadek). Nie możesz być w pięciu miejscach naraz, a świadkowa stanie się twoją dodatkową parą rąk.
  3. Przygotowanie wieczoru panieńskiego – może to się wydawać głupie, ale dla większości świadkowych to właśnie udany wieczór panieński świadczy o tym, czy dobrze wywiązały się ze swojej roli. Powiedz jej więc jasno kogo chciałabyś zaprosić, na jakiej atmosferze ci zależy i jakie atrakcje sprawiłyby ci przyjemność. A potem baw się w najlepsze!
  4. Kontakt z gośćmi – czyli to wszystko, do czego ty nie będziesz miała głowy tuż przed ślubem. Oczywiście nie chodzi o rozdawanie zaproszeń i odbieranie telefonów z potwierdzeniami obecności. Mam raczej na myśli setki telefonów z pytaniami o dojazd, sprawdzających godzinę ślubu i kolejny raz potwierdzających nazwę sali weselnej (jak by to miało jakiekolwiek znaczenie). Dzień przed ślubem będziesz mieć dosyć tego rodzaju pytań i naprawdę nie będziesz się mogła na nich skupiać. Lepiej, aby to świadkowa wzięła na siebie kontakt z gośćmi, również w dniu ślubu!
  5. Wsparcie w dniu ślubu – od przynoszenia komórki, przez pomoc w nakładaniu sukni, po pilnowanie obrączek i osuszanie bukietu z nadmiernej ilości wody, aby nie poplamiła sukienki. Świadkowa jest osobą niezastąpioną w dniu ślubu, w trakcie ceremonii i potem podczas wesela. Jej zadaniem jest zdjęcie z ciebie całego możliwego stresu, tak abyś faktycznie mogła cieszyć się swoim dniem. Dobra świadkowa będzie wiedzieć, że nie  to twoje święto i to ty masz czuć się jak księżniczka. Ona tego dnia gra rolę oddanej pomagierki.
  6. Wszystkie formalności – pamiętaj, że rola świadkowej tak naprawdę sprowadza się do poświadczenia, że wzięliście ślub. Dopilnuj więc, aby znała swoje obowiązki, na czas podpisała dokumenty i miała ze sobą dowód osobisty! Oczywiście, że ma ci pomagać w dniu ślubu, ale musi też wypełnić swą oficjalną rolę.

Umów się ze mną na konsultacje

Chcesz uniknąć błędów podczas przygotowań do wesela, oszczędzić czas i pieniądze? Napisz mi wiadomość ze szczegółami swoich rozterek i spotkajmy się, abym mogła przedstawić Ci rozwiązania. Dołącz do grona zrelaksowanych, uśmiechniętych panien młodych!

Napisz do mnie maila na justyna@koscielska.pl skorzystaj z formularza poniżej albo dowiedz się więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *