Koordynacja vs organizacja – czym się różnią?

Jeśli przy okazji planowania ślubu i wesela zastanawiałaś się nad skorzystaniem pomocy profesjonalistki, takie terminy jak „konsultantka ślubna”, „wedding plannerka”, „organizacja wesel”, „koordynacja ślubu” brzmią pewnie znajomo. Z czasem wszystkie zaczynają się zlewać w jedno i potocznie używane są zamiennie, co wprowadza jeszcze większe zamieszanie. Każda z panien młodych jest w nieco innej sytuacji i każde wesele wymaga innego rodzaju przygotowania. Może się oczywiście wydawać, że wszystkie są do siebie podobne, ale jednak nie są identyczne. Coś, co dla ciebie jest oczywiste i dawno już załatwiłaś, innej dziewczynie może sprawiać problemy – i odwrotnie. Jak więc poruszać się w tej dżungli ślubno-weselnego wsparcia i wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie? Koordynacja wesela czy organizacja? Konsultantka czy plannerka?

Surprising-Job-Responsibilities-of-Wedding-Planners

brides.com

Konsultantka ślubna i wedding planner to określenia używane wymiennie. Ja osobiście wolę to pierwsze, bo wydaje się obejmować szerszą gamę usług niż „planowanie ślubu”. W rozmowie hasło „wedding plannerka” kojarzy się często z osobą, która wszystko zrobić za ciebie, zgodnie z własnymi przekonaniami i własnym stylem. Oczywiście tak wcale nie jest, ale sam termin sprawia, że używające go dziewczyny muszą tłumaczyć się  i w pewien sposób usprawiedliwiać – a tego nikt nie lubi. Którą osobę wybrać, skoro wcale aż tak się nie różnią? Najlepiej zajrzyj na stronę internetową i sprawdź ofertę. Dzięki temu będziesz na 100% wiedzieć, że spełnia twoje oczekiwania, bez względu na to, jak sama określa swój zawód. 

koordynacja wesela

pierwsze-kroki.com

Skoro już jesteśmy przy ofercie, zauważyłaś pewnie całą litanię różnych sformułowań, z głównym podziałem na organizację i koordynację. Ta pierwsza określa wszystkie, najdrobniejsze nawet przygotowania – i do ślubu i do wesela. Umawiasz się z konsultantką, omawiacie plany i podpisujecie stosowną umowę. A potem działacie zgodnie z ułożonym planem aż do dnia złożenia przysięgi małżeńskiej – może się okazać, że wolisz, aby wszystko zrobiła za ciebie lub z kolei potrzebować pomocy tylko przy niektórych etapach, np. znalezieniu usługodawców. O co poprosisz, konsultantka chętnie ci w tym pomoże, bo jej zasięg działania i spektrum możliwości jest naprawdę duże.

wedding-planner01-1

amppulse.com

Zwykle w zakres zadań wchodzi też koordynacja wesela. O co chodzi? O to, że nie możesz być w dwóch miejscach naraz, a w dniu ślubu trzeba dopilnować tysiąca drobnych czynności i załatwić ostatnie obowiązki. Całą twoją uwagę i tak pochłoną przygotowania makijażu i fryzury, zwieńczone oczywiście zakładaniem sukni. A kto odbierze tort? Przygotuje salę? Zgra dekorację ślubnego samochodu? Wszystko to spocznie na barkach konsultantki, jeśli czeka ją tylko koordynacja wesela. Jej głównym zadaniem jest poskładanie wybieranych i przygotowywanych miesiącami przez ciebie elementów tak, aby ten jeden dzień przebiegał idealnie i bez żadnych potknięć. Pomaga więc bezpośrednio przed (3 miesiące) i w dniu ślubu, ale przygotowania na długie miesiące przed są już twoim zadaniem.

Pamiętaj, że wszelkie wątpliwości najlepiej rozwiać informacjami ze źródła, czyli najlepiej po prostu skontaktować się z konsultantką. Objaśni co i jak, przedstawi swoją ofertę i wytłumaczy niejasności. Stąd już prosta droga do ołtarza!

 

Umów się ze mną na konsultacje

Chcesz uniknąć błędów podczas przygotowań do wesela, oszczędzić czas i pieniądze? Napisz mi wiadomość ze szczegółami swoich rozterek i spotkajmy się, abym mogła przedstawić Ci rozwiązania. Dołącz do grona zrelaksowanych, uśmiechniętych panien młodych!

Napisz do mnie maila na justyna@koscielska.pl skorzystaj z formularza poniżej albo dowiedz się więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *