O czym zapominają panny młode?

Każda świeżo upieczona narzeczona ma listę pytań, które chciałaby zadać konsultantce ślubnej. Przy okazji spotkań towarzyskich często trafiam na osoby ciekawe tego zawodu i szczegółów mojej pracy. Muszę przyznać, że po tak długim czasie miałam wrażenie, że na większość pytań znam odpowiedź. Cóż – oczywiście nie mogłam się bardziej mylić. Bo na niedawnej parapetówce, przy kolejnym kieliszku wina przyszło mi zmierzyć się z zadanym w dobrej wierze pytaniem, na które nie miałam odpowiedzi: „Przy większości wesel… o czym zapominają panny młode?”

Powinnam pewnie odpowiedzieć, że „o obrączkach” albo „o umyciu zębów” ale wszystko, o czym pomyślałam, po chwili uznawałam za nie do końca prawdziwe. Wniosek z naszej rozmowy był jeden: sprawa wcale nie jest taka prosta.

Dzień ślubu z jednej strony nazywany jest tym „idealnym” i „wymarzonym”, ale z drugiej, te 24 godziny dla panny młodej to bardzo duży stres i ogromna odpowiedzialność. Jasne, że wesele jest weselu nierówne, więc to, o czym zapominają panny młode nie zawsze będzie wyglądać tak samo. Jedyną stałą jest to, że zbyt wiele obowiązków i zadań w prostej drodze prowadzi to przegapienia drobnych spraw i przeoczenia szczegółów.

Najwyraźniej – przynajmniej według mnie – to, o czym zapominają panny młode, nie zawsze musi przybierać formy namacalne, takie jak wspomniane wcześniej obrączki. Dużo częściej stykam się z błędami popełnianymi podczas planowania wesela i rozdzielania zadań. Przygotowałam więc zestawienie, które – mam nadzieję – pomoże ci uniknąć powielania błędów twoich poprzedniczek.

Oto więc moja subiektywna ocena tego, o czym zapominają panny młode. Lista na pewno niekompletna, którą z chęcią uzupełnię o wasze sugestie. ;)

1. O szczegółach których nie ma na listach

Szczęśliwej narzeczonej dużo trudniej przegapić duże punkty z list, które tworzyła na początku planowania wesela, albo zapomnieć o kwestiach, które miały szczęście na te listy w ogóle trafić. Jednak to, co spiszesz na rok przed datą ślubu będzie prawdopodobnie miało niewiele wspólnego z twoimi zadaniami do wykonania na miesiąc przed ceremonią. I tak prawdopodobnie nie zapomniesz o „zespole weselnym” (na pewno w którymś momencie przyjdzie ci ta kwestia do głowy), ale możesz pominąć takie drobiazgi jak zamówienie posiłków dla zespołu, ustalenie terminu zapłaty, przesłanie harmonogramu wesela albo wykonanie telefonu z informacją o przesunięciu godziny rozpoczęcia.

ROZWIĄZANIE: zapisuj wszystkie swoje pomysłu, wątpliwości i decyzje podjęte w ostatniej chwili. Zwłaszcza przez te ostatnie kluczowe 2 tygodnie dzielące cię od wesela.

2. O przygotowaniu krewnych

Czyli o uprzedzeniu ich o twoich planach, a przede wszystkim o roli, którą w tych planach będą odgrywać. Bardzo często słyszę, że „tym zajmie się świadek”, „to tata załatwi”, „z tym teściowa sobie poradzi” a potem okazuje się, że nikt o niczym nie jest uprzedzony, za to wszyscy świetnie się bawią na parkiecie i ani im w głowie odbieranie tortu czy opłacanie animatorek, które właśnie powoli kończą pracę. Jeśli oczekujesz, że krewni pomogą ci w konkretnych przypadkach, dopilnuj, aby wiedzieli co i kiedy mają robić!

ROZWIĄZANIE: Na tydzień przed weselem usiądź ze swoimi bliskimi i jeszcze raz przedstaw im ich zdania oraz wspólnie omówcie przebieg wesela.

3. O wsparciu, którego masz prawo oczekiwać

Pozostajemy w temacie pomocy. Otóż wiele panien młodych nie prosi o nią, nawet swoich najbliższych – czy to znajomych, czy rodziny, zakładając, że wszystko muszą zrobić same. Jeśli nawet każda osoba z najbliższej rodziny dostanie po jednym zadaniu, trudno to nazwać nadmiernym ich obciążaniem, prawda? A dla ciebie będzie to wielka ulga i pomoc. Pamiętaj, że dla nich twój ślub to też wielkie przeżycie – wsparcie cię w przygotowaniach prędzej potraktują jako frajdę niż przykry obowiązek. Fakt, że inni czerpią radość z przygotowań do twojego wesela to na pewno to, o czym zapominają panny młode.

ROZWIĄZANIE: Wybierz łatwe zadania, które pochłonęłyby dużo twojego cennego czasu i poproś o ich wykonanie rodzinę lub przyjaciół – dobierając oczywiście zadanie do osoby, tj. np. poproś teścia o odbiór alkoholu zza miasta.

4. O tym, że nie będą w dwóch miejscach naraz

To podejście potwierdza większość harmonogramów dnia ślubu, które konsultują ze mną narzeczone. Najwyraźniej większość zna już tajniki klonowania i potrafi jednocześnie być i u fryzjerki i zamawiać taksówkę albo przyjmować życzenia i opłacać pana organistę. Idę o zakład, że mimo najszczerszych chęci nie uda ci się w dniu ślubu rozdwoić, spójrz więc na swój harmonogram krytycznym okiem i upewnij się, że przewidziałaś na każdą czynność odpowiednio dużo czasu.

ROZWIĄZANIE: Szczerze sama przed sobą przyznaj, których punktów z listy nie dasz rady zrealizować w dniu ślubu i załatw je zawczasu lub zleć komuś innemu.

5. O zaangażowaniu narzeczonego

Izolowanie narzeczonego od ślubno-weselnych planów to bardzo krótkowzroczny pomysł. Z jednej strony wchodzą tu w grę kwestie etyczne i odwieczne pytanie, czy jego jedyną rolą jest pojawienie się w dniu ślubu przed ołtarzem w wybranym przez ciebie garniturze. Druga jest dużo bardziej praktyczna: jeśli oboje będziecie brać czynny udział w planowaniu wesela, oboje będziecie dokładnie znać jego przebieg i wspólnie zajmiecie się organizacją. Chodzi mi oczywiście o przygotowania do ślubu, ale też o sam dzień wesela – nie będziesz jako jedyna odpowiadać na pytania odnośnie planu imprezy, orientować się w lokalizacji łazienki i rozmawiać z usługodawcami o nieprzewidzianych sytuacjach.

ROZWIĄZANIE: Od samego początku wspólnie zajmijcie się organizacją przyjęcia odpowiadającego gustom i upodobaniom obu stron.

Umów się ze mną na konsultacje

Chcesz uniknąć błędów podczas przygotowań do wesela, oszczędzić czas i pieniądze? Napisz mi wiadomość ze szczegółami swoich rozterek i spotkajmy się, abym mogła przedstawić Ci rozwiązania. Dołącz do grona zrelaksowanych, uśmiechniętych panien młodych!

Napisz do mnie maila na justyna@koscielska.pl skorzystaj z formularza poniżej albo dowiedz się więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *