#TBT: dwie ceremonie, dwie sukienki

Ślub konkordatowy święci triumfy – za jednym razem załatwiasz dwie ceremonie, dwie sukienki nawet nie przychodzą ci do głowy. Przyjemny spacer do kościoła, złożenie podpisów, a potem w drogę na szalone wesele. Jedna sukienka, jedna ceremonia i jeden ślub. A może zastanawiałaś się nad rozdzieleniem tych uroczystości? Albo pamiętasz, że jeszcze niedawno oczywistością było odrębne świętowanie zaślubin w urzędzie i w kościele? Z okazji Czwartkowych Powrotów zerkniemy na panny młode w kreacjach wybranych na śluby cywilne i kościelne. Gotowe?

Czas na Throwback Thursday!

Zaczynamy od fikcji – fikcyjnej bohaterki gotowej do fikcyjnej ceremonii z fikcyjnym narzeczonym. Mowa oczywiście o bohaterach Downton Abbey. Rose prezentuje nam modę typową dla lat 20., czyli zatuszowaną talię (lub obniżoną, jak w  przypadku błękitnej sukienki), bogate hafty i delikatne pastele. Zwróćcie uwagę na jej kołnierz w kreacji cywilnej i ozdobę głowy w wydaniu kościelnym! Piękna panna młoda!

ślub cywilny ślub kościelny

Drugą wersję zaprezentuje nam Grace Kelly, czyli aktorka, która zamieniła się w księżniczkę. Tym razem mówimy o latach 50., rozszerzanych spódnicach i maksymalnie ściśniętej talii. Na zdjęciu nie widać tego wyraźnie, ale sukienka wybrana na ślub cywilny była bladoróżowa, oczywiście zdobiona haftem. Moją uwagę za każdym razem zwracają jej nakrycia głowy – skromnym i gustowny toczek, ale przede wszystkim wspaniały welon założony do kościoła. I zauważcie kompletny brak dekoltu na zdjęciu po lewej.

Grace kelly ślub cywilny

Look nr 3 zawdzięczamy uprzejmości George’a Clooney’a, który wreszcie zdecydował się ożenić. Jego wybranka na ceremonii cywilnej postawiła na styl Bianki Jagger i wybrała nie tylko ślubne spodnie, ale nawet ślubny kapelusz. Nawiązanie do powszechnie znanej tradycji stanowi biały kolor kreacji, ale dobrze wiemy (patrz wyżej), że w przypadku ślubów cywilnych nie było to żadną regułą. Za to w kreacji ze ślubu kościelnego nie zabrakło żadnego ze zwyczajowych elementów – jest długi welon, suknia z trenem i przystojny pan młody. Jak tradycja, to tradycja!

dwie ceremonie, dwie sukienki

 

A co wy sądzicie o oddzielaniu ceremonii cywilnej od kościelnej? Znam kilka par, które tak robiły, przy czym między ceremoniami minęło nieraz parę tygodni, a nawet lat. Bez względu na pobudki, jest to zawsze dobra okazja do założenia dwóch ślubnych kreacji! ;)

Zdjęcia państwa Clooney znajdziecie na Instyle.com, a kreacje ślubne z Downton Abbey obejrzycie na People.com. Jeśli chcecie poznać historię zaślubin Grace Kelly, zajrzyjcie na tą stronę. 

Wpis po raz pierwszy opublikowany 10.03.2016.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *