#TBT: dwie ceremonie, dwie sukienki

Ślub konkordatowy święci triumfy – za jednym razem załatwiasz dwie ceremonie, dwie sukienki nawet nie przychodzą ci do głowy. Przyjemny spacer do kościoła, złożenie podpisów, a potem w drogę na szalone wesele. Jedna sukienka, jedna ceremonia i jeden ślub. A może zastanawiałaś się nad rozdzieleniem tych uroczystości? Albo pamiętasz, że jeszcze niedawno oczywistością było odrębne świętowanie zaślubin w urzędzie i w kościele? Z okazji Czwartkowych Powrotów zerkniemy na panny młode w kreacjach wybranych na śluby cywilne i kościelne. Gotowe?

Czas na Throwback Thursday!

Zaczynamy od fikcji – fikcyjnej bohaterki gotowej do fikcyjnej ceremonii z fikcyjnym narzeczonym. Mowa oczywiście o bohaterach Downton Abbey. Rose prezentuje nam modę typową dla lat 20., czyli zatuszowaną talię (lub obniżoną, jak w  przypadku błękitnej sukienki), bogate hafty i delikatne pastele. Zwróćcie uwagę na jej kołnierz w kreacji cywilnej i ozdobę głowy w wydaniu kościelnym! Piękna panna młoda!

ślub cywilny ślub kościelny

Drugą wersję zaprezentuje nam Grace Kelly, czyli aktorka, która zamieniła się w księżniczkę. Tym razem mówimy o latach 50., rozszerzanych spódnicach i maksymalnie ściśniętej talii. Na zdjęciu nie widać tego wyraźnie, ale sukienka wybrana na ślub cywilny była bladoróżowa, oczywiście zdobiona haftem. Moją uwagę za każdym razem zwracają jej nakrycia głowy – skromnym i gustowny toczek, ale przede wszystkim wspaniały welon założony do kościoła. I zauważcie kompletny brak dekoltu na zdjęciu po lewej.

Grace kelly ślub cywilny

Look nr 3 zawdzięczamy uprzejmości George’a Clooney’a, który wreszcie zdecydował się ożenić. Jego wybranka na ceremonii cywilnej postawiła na styl Bianki Jagger i wybrała nie tylko ślubne spodnie, ale nawet ślubny kapelusz. Nawiązanie do powszechnie znanej tradycji stanowi biały kolor kreacji, ale dobrze wiemy (patrz wyżej), że w przypadku ślubów cywilnych nie było to żadną regułą. Za to w kreacji ze ślubu kościelnego nie zabrakło żadnego ze zwyczajowych elementów – jest długi welon, suknia z trenem i przystojny pan młody. Jak tradycja, to tradycja!

dwie ceremonie, dwie sukienki

 

A co wy sądzicie o oddzielaniu ceremonii cywilnej od kościelnej? Znam kilka par, które tak robiły, przy czym między ceremoniami minęło nieraz parę tygodni, a nawet lat. Bez względu na pobudki, jest to zawsze dobra okazja do założenia dwóch ślubnych kreacji! ;)

Zdjęcia państwa Clooney znajdziecie na Instyle.com, a kreacje ślubne z Downton Abbey obejrzycie na People.com. Jeśli chcecie poznać historię zaślubin Grace Kelly, zajrzyjcie na tą stronę. 

Wpis po raz pierwszy opublikowany 10.03.2016.

Więcej tekstów:

#TBT – Yves Saint Laurent 1965 Dziś wracamy do lat 60. i wyjątkowej sukni ślubnej Yves Saint Laurent. Tej dekadzie na pewno nie można odmówić nowatorskiego podejścia do mody, ale sk...
Jaki kolor garnituru ślubnego wybrać? Podczas ślubno-weselnych przygotowań to kreacji panny młodej poświęca się dużo więcej uwagi, strój pana młodego pozostawiając bez większych komentarzy...
#TBT – Japońskie klimaty czyli Dior 2007 W tym tygodniu wracamy do kolekcji haute couture, którą Dior zaprezentował w 2007 roku. Każda z sukienek to prawdziwe dzieło sztuki – z tą ślubną na c...
Przewodnik Ślubny: wyjście z kościoła po ślubie... Jedno z najpiękniejszych ujęć w ślubno-weselnych albumach na całym świecie to właśnie wyjście z kościoła po ślubie, czyli roześmiana para młoda w otoc...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *