Przewodnik Ślubny: ślub plenerowy

Ślub plenerowy w Polsce stał się rzeczywistością w 2015 roku (wcześniej organizowano ceremonie dzięki uprzejmości urzędników lub księży, ale ćśśśś…) i choć jest to już drugi sezon plenerowego szaleństwa, wiele par młodych nadal nie zna wymogów, które trzeba spełnić, aby taki ślub wziąć ani nie wie do końca, na czym sama ceremonia polega. Spieszę wyjaśnić – przed wami trzeci wpis z serii Przewodnika Ślubnego!

Czemu więc ślub plenerowy był tak w Polsce pożądany? Chodziło o pary młode decydujące się na ślub cywilny – ceremonie kościelne miał piękną i uroczystą oprawę, a cywilne musiały się odbywać w USC. Tak, przyznaję, że są na świecie większe problemy, ale decyzja o zmianie przepisów i tak została przyjęta z wielką ulgą, radością i podnieceniem. Z tego wszystkiego powinnaś zapamiętać, że ślub plenerowy to forma ceremonii cywilnej. Panny młode biorące ślub kościelny mogą wybrać dowolną świątynię, ale oficjalnie ślub plenerowy zarezerwowany jest dla tych decydujących się na zaślubiny cywilne. Mówię „oficjalnie” bo niektórzy księża (za odpowiednią opłatą oczywiście) godzą się na udzielanie ślubów w terenie – kwestia ta jest bardzo indywidualna, więc każda panna młoda musi sobie z nią poradzić sama.

Ślub plenerowy nie tworzy takich przeszkód. Deklarujesz u urzędników, że zdecydowałaś się na taką ceremonię, płacisz odpowiednią stawkę (obecnie jest to 1000 zł) i w odpowiednim miejscu i czasie przybywasz wraz z weselnikami. Tak naprawdę właśnie miejsce zawierania ślubu plenerowego może być najbardziej problematyczne. Wiele domów weselnych, restauracji i pałacyków przewidziało w ogrodzie specjalne altany lub pergole właśnie na taką okazję – śluby cywilne są zwykle mniej liczne, a po ceremonii możecie od razu udać się do środka, aby świętować. Trudności mogą (ale nie muszą) pojawić się, gdy szukasz bardziej oryginalnego miejsca – łąki w rodzinnej miejscowości, górskiego szlaku, malowniczego lasu albo zacisznej plaży. Wiem, że wszystkie te miejsca pięknie wyglądają fotografowane podczas stylizowanych sesji zdjęciowych. Prawda jest jednak taka, że w Polsce pogoda może pokrzyżować ci wszystkie plany, dobrze więc się zastanów, zanim takie miejsce wybierzesz. Musisz przygotować miejsca siedzące dla wszystkich gości, stół i fotel dla urzędnika, miejsce na godło państwowe no i oczywiście krzesła dla państwa młodych i świadków. To wszystko na miejsce trzeba też dowieźć, pomyśl więc o transporcie. A skoro już o tym mowa, zastanów się również jak na miejsce zaślubin dotrą goście – czy rozstaje dróg u stóp Giewontu na pewno pozwolą twojej babci uczestniczyć w ceremonii?

Ślub plenerowy to obecnie częsta praktyka, nie jest więc tak, że zorganizowanie go to same problemy. Jeśli odpowiednio wszystko przygotujesz, cała akcja na pewno zakończy się sukcesem. Po prostu zawczasu dopilnuj, abyś niczego nie przegapiła – jest to idealny moment na wypróbowanie swoich umiejętności organizatorskich!

Umów się ze mną na konsultacje

Chcesz uniknąć błędów podczas przygotowań do wesela, oszczędzić czas i pieniądze? Napisz mi wiadomość ze szczegółami swoich rozterek i spotkajmy się, abym mogła przedstawić Ci rozwiązania. Dołącz do grona zrelaksowanych, uśmiechniętych panien młodych!

Napisz do mnie maila na justyna@koscielska.pl skorzystaj z formularza poniżej albo dowiedz się więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *