Przewodnik Ślubny: ślub cywilny krok po kroku

Czas na nowy wpis w serii Przewodnik Ślubny! Serię uważam, za naprawdę udaną i sądząc po statystykach odwiedzin, wam również się ona podoba. Jeśli chcecie poczytać więcej o wpisów na ten temat, wszystkie znajdziecie tutaj. A tymczasem przechodzimy dalej… hmm… a może raczej cofam się do początków. Tak na wszelki wypadek, gdyby któraś z was miała wątpliwości dotyczące przebiegu ceremonii cywilnej, postanowiłam opisać ślub cywilny krok po kroku. Idealny dodatek do naszej serii!

Mam wrażenie, że przebieg ślubu kościelnego jest wszystkim dużo lepiej znany niż specyfika ceremonii odbywających się za zamkniętymi drzwiami Urzędu Stanu Cywilnego. Faktycznie w polskiej kulturze śluby kościelne są dużo bardziej popularne, dużo częstsze i też dużo bardziej rzucające się w oczy. W żadnym wypadku nie znaczy to jednak, że śluby cywilne są zjawiskiem rzadkim i występującym sporadycznie! Rzeczywiście zwykle jest wokół nich dużo mniej szumu, ale na szczęście przestały już być traktowane przez społeczeństwu po macoszemu – a podejście to było standardem jeszcze kilka lat temu i na pewno też widzicie je jeszcze co jakiś czas wokół siebie.

Nie da się ukryć, że przygotowanie ślubu cywilnego jest dużo prostsze niż ceremonii religijnej. Tak tak – ślub cywilny krok po kroku i cała związana z nim organizacja może zająć zaledwie 6 tygodni, a zakończyć się waszym związkiem małżeńskim. To przykład z moich pierwszych doświadczeń w organizacji wesel ;)

Dobra, czas na konkrety. Przygotowania do ślubu cywilnego powinniście zacząć od ustalenia miejsca i daty. W tej chwili prawo pozwala na wzięcie ślubu w dowolnym USC w kraju – w żaden sposób nie wiąże się to z waszym miejscem zamieszkania, zameldowania czy pochodzenia. Urzędy przesyłają dokumentację między sobą i bez problemu przekażą ją do wybranej przez was miejscówki. Bez względu na wszystko zawsze zaczynacie od wizyty w USC i złożeniu deklaracji zawarcia małżeństwa, wskazujecie datę, miejsce, podajecie swoje dane, dane świadków itd. Owszem, urzędnicy przekazują sobie nawzajem informacje, ale muszę one do nich najpierw dotrzeć. Więc pierwszy krok to wizyta w USC, podanie im wszystkich informacji i opłata za sporządzenie aktu małżeństwa. Pamiętaj też, że od waszej wizyty w urzędzie do dnia ślubu musi upłynąć przynajmniej miesiąc i jeden dzień, bo urzędnicy potrzebują czasu na dopełnienie wszystkim formalności. Nie zostawiaj więc tego na ostatnią chwilę!

Po tym, jak dokumenty dotrą do wybranego przez was USC urzędnicy będą się z wami kontaktować, aby ustalić szczegóły. Teraz jest miejsce na uprzedzenie o waszych nietypowych pomysłach i dopytanie o możliwość ich realizacji, wybranie muzyki na poszczególne etapy ceremonii i ustalenie dekoracji. Jeśli chcecie, aby urzędnik włączył do swojej przemowy jakieś informacje o was, albo fragmenty związane z waszą historią, ustalacie wszystko w tym momencie. 

Kolejny etap to już ostatni, czyli sama ceremonia. Nie musicie zgłaszać się z wyprzedzeniem, ani dogrywać żadnych szczegółów, choć ja uważam, że zawsze dobrze jest zobaczyć salę przed ceremonią, bo czasami nie jest do końca jasne, gdzie siadają państwo młodzi a gdzie świadkowie, albo którędy macie na koniec wyjść. Do dopełnienia formalności potrzebne są wam dowody osobiste i para świadków również uzbrojonych w swoje dokumenty. 

Sama ceremonia jest bardzo krótka, zwykle ok. 15-20 min. Kluczowym momentem jest powtórzenie słów przysięgi wypowiadanych przez urzędnika, a potem podpisanie aktu małżeństwa – przez was i przez świadków. Gdybyście mieli jakiekolwiek wątpliwości, urzędnik na pewno chętnie wszystkie je rozwieje, polegajcie więc na nim we wszystkim!

Ostatni etap, to odbiór aktu małżeństwa – powinniście zawczasu dopytać, jak do was dotrze. Niektóre urzędy przekazują sobie je między sobą i wtedy musicie odebrać go w urzędzie. Czasem jednak dokumenty wysyłane są pocztą, więc pozostaje wam tylko czekać na listonosza. I cała akcja skończona!

Ślub cywilny krok po kroku czyli krótkie podsumowanie:

  1. Podejmujecie decyzję o dacie i miejscu ceremonii.
  2. Idziecie z wizytą do waszego USC, przekazujecie im swoją deklarację i opłacacie sporządzenie aktu małżeństwa.
  3. Ustalacie szczegóły ceremonii z urzędnikami z wybranego przez was urzędu.
  4. W dniu ślubu przyjeżdżacie na miejsce o ustalonej porze uzbrojeni w dowody osobiste i dwójkę świadków.
  5. Odbieracie akt zawarcia małżeństwa – z urzędu lub od listonosza.

Umów się ze mną na konsultacje

Chcesz uniknąć błędów podczas przygotowań do wesela, oszczędzić czas i pieniądze? Napisz mi wiadomość ze szczegółami swoich rozterek i spotkajmy się, abym mogła przedstawić Ci rozwiązania. Dołącz do grona zrelaksowanych, uśmiechniętych panien młodych!

Napisz do mnie maila na justyna@koscielska.pl skorzystaj z formularza poniżej albo dowiedz się więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *