#TBT – Przeminęło z wiatrem

Z okazji niedawnej rocznicy premiery filmu “Przeminęło z wiatrem” cofamy się do początków wojny secesyjnej i podziwiamy wyjątkową suknię Scarlett.

Dlaczego jest taka niezwykła? Spójrzcie same! Zawsze na jej widok myślałam o tym, że tak dobrze pasuje do bohaterki “Przeminęło z wiatrem”, jej wątpliwego gustu i skłonności do przesady. No bo same przyznajcie, ogromne bufiaste rękawy, haft, aplikacja udająca liście winogron + koronka, a przy spódnicy same falbany i motywy roślinne niczym ze szklarni. W sam raz dla Scarlett, która ślub wzięła po to, aby zrobić na złość wszystkim wokół z ukochanym Ashleyem na czele. A potem przeczytałam książkę, w której wyraźnie napisano, że jest to suknia po matce, po dwutygodniowe zaręczyny nie pozwoliły na szycie nowej kreacji. Tyle z mojej teorii.

Scarlett o'hara ślub

Scarlett o'hara ślub

Twórca kostiumów, Walter Plunkett,  specjalnie zadbał o wierność wersji książkowej i uszył suknię na wymiary aktorki grającej panią O’Hara, tak aby młoda mężatka faktycznie szła do ślubu w źle dopasowanej sukni. Patrząc na talię nie jestem pewna, czy faktycznie poszło aż tak źle, ale Vivian Leigh rzeczywiście wygląda raczej jak niedojrzały smutny przebieraniec, niż promieniejąca panna młoda (Scarlett wzięła ślub w dojrzałym wieku 16 lat).

Scarlett o'hara ślub

Książka Przeminęło z wiatrem momentalnie stała się bestsellerem i całe Stany Zjednoczone ogarnęło nie tylko książkowe, ale i filmowe szaleństwo. Prawie od razu wiedziano, że powieść zostanie sfilmowana, a wybór aktorów do odegrania ukochanych prze miliony postaci budził gorące emocje (coś jak casting do 50 twarzy Greya w ostatnich latach – zresztą książka Margaret Mitchell uważana była przez wielu za “literaturę dla kucharek”, a jej miłośników za godnych politowania zaściankowców. Phi!). Tysiące Amerykanów uznało za swój obowiązek doradzać reżyserowi w kwestii doboru idealnej aktorki potrafiącej oddać czar książkowej Scarlett, który zasypywany był listami z coraz nowymi propozycjami. Ciekawe, że obecnie nie potrafimy sobie wyobrazić w tej roli kogo innego niż Vivien Leigh, a wybór młodziutkiej Brytyjki, i to na zaledwie 10 dni przed rozpoczęciem zdjęć, budził przecież taki kontrowersje!

Scarlett o'hara ślub

Zostawiam was z pierwszą stroną Chicago Sunday Tribune – już w latach 30. obywatele byli na bieżąco informowali o wydarzeniach i najnowszych decyzjach z planu filmowego. Tu: oczywiście wyjątkowe kreacje panien na wydaniu.

przeminęło z wiatrem

Zdjęcia znalazłam na Flat Broke Bride, Vivien Leigh Legend i Indulgy.

Wpis po raz pierwszy opublikowany 17.12.2015 r. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *