TBT: śluby gwiazd filmowych – film vs rzeczywistość

Nie od dziś śluby gwiazd filmowych budzą gorące emocje. Kroje sukien słynnych panien młodych na długo wchodzą do kanonu mody. Uczesania stają się tak popularne, że u fryzjera wystarczy podać imię aktorki, zamiast opisywać fryzurę. A potem po latach oglądane z nostalgią zdjęcia pomagają definiować specyficzny styl danej dekady.

Powszechnie wiadomo, że śluby gwiazd filmowych są pełne przepychu i ekstrawagancji, a niejedna panna młoda marzy o tym, aby w dniu ślubu “poczuć się jak Marilyn” lub dowolnie wybrana inna znana osobistość. A co, gdybym wam powiedziała, że nasze postrzeganie retro mody ślubnej nie może być dalsze od rzeczywistości? Że znanym osobistościom bardziej zależało na ślubie (i małżeństwie!) niż na wystawnym przyjęciu? Że ceremonię traktowały jako formalność i okazję do świętowania, ale w stylu baaaardzo dalekim od znanego nam w Polsce “standardu” wesela?

Okazuje, że się rozwody nie są wymysłem XXI wieku i zdarzały się tak długo, jak istnieje instytucja małżeństwa. A w Hollywood w ogóle trudno znaleźć kogoś, kto nie miał za sobą przynajmniej jednego ślubu. Aktorzy, piosenkarki i modelki z entuzjazmem wstępowali na ślubny kobierzec w zasadzie tylko po to, aby po krótkim czasie zmienić zdanie. A moda ślubna? Wcale nie obfitowała w białe koronki  i setki metrów trenu.Cóż, w sumie za którymś razem już trudno wciskać się w biel. Nie zmienia to faktu, że nasze pojęcie o ekstrawaganckiej modzie Hollywood kształtują głownie filmy i kreacje zamawiane na potrzeby srebrnego ekranu. Dlatego uznałam, że warto przyjrzeć się modzie filmowej w kontraście z modą codzienną. A kto lepiej zilustruje przykłady, niż same gwiazdy?

Na pierwszy ogień Marilyn Monroe w kreacji z filmu Mężczyźni wolą blondynki i na swoim drugim ślubie. Na pewno większość skojarzy ślub Marilyn właśnie z jej filmową kreacją.

huffingtonpost.com

huffingtonpost.com

Podobnie Audrey Hepburn na swoim kolejnym ślubie zrezygnowała z napuszonej ektrawagancji na rzecz minimalizmu lat 60. Jednak Audrey w białej sukni momentalnie kojarzy się z kreacją z filmu Zabawna buzia.

share4you.com

Elizabeth Taylor była chyba rekordzistką jeśli chodzi o zamieranie małżeństw i dzielnie na tym polu walczyła do naprawdę późnego wieku. I choć po pierwszym rozwodzie nie traciła nadziei na miłość życia, kreację na drugi ślub wybrała dużo bardziej praktyczną niż znana wszystkich okraszona koronkami chmura bieli z filmu Ojciec panny młodej.

glamamor.com

Przepiękna Brigitte Bardot na pierwszym ślubie zachwycałam tradycyjną bielą, jednak wraz z kolejnymi zmianami stanu cywilnego zaczęła podchodzić do sprawy dużo bardziej praktycznie. W pierwszej chwili jej kreacja ślubna może kojarzyć się raczej z suknią z Czy chciałby pan ze mną zatańczyć?, choć w rzeczywistości na kolejne śluby wybierała bardziej praktyczne stroje, jak ten w różowo-białą kratkę.

bitsybride.com

furoshikiforum.com

Na koniec zostawiłam Vivien Leigh, o której pierwszym ślubie pisałam na początku roku. Druga ceremonia była dużo mniej wystawna (w dodatku owiana atmosferą skandalu!), a panna młoda pokazała się w eleganckiej garsonce. Choć i tak wszyscy zapamiętali Vivian w obfitym muślinie ze ślubu w Przeminęło z wiatrem.

hellomagazine.com

Więcej tekstów:

Panna młoda w spodniach Pierwsze skojarzenie z dniem ślubu to oczywiście biała sukienka, może nawet z welonem, może nawet w towarzystwie pana młodego. W XXI wieku moda często...
#TBT – moda lat 50. Styl retro, zwłaszcza teraz, jest wyjątkowo na czasie. Jak by nie patrzeć, suknie wąskie w pasie i rozszerzane ku dołowi wyglądają korzystnie na więks...
#TBT – pierwszy ślub Marilyn Monroe Większość gwiazd Hollywood nie może się poszczycić pojedynczym małżeństwem i Marilyn Monroe nie jest wyjątkiem. Przenosimy się do 1942 roku i jej pier...
#TBT – David Bowie i Iman Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o śmierci Davida Bowie. Kiedy więc szukałam tematu na cotygodniowy Throwback Thursday, od razu pomyślałam o ś...