Zamiast kwiatów na ślub – o co prosić gości?

Sama koncepcja jest ci na pewno znana, ale pozwól, że ją pokrótce opiszę. Chodzi oczywiście o te nieszczęsne bukiety, dziesiątki bukietów kwiatów, które każda zaproszona osoba czuje się w obowiązku taszczyć ze sobą do kościoła. Dobra, może nie każda – fakt faktem, że tradycja się zmienia. Rozumiem, że kwiaty są symbolem prezentu, do którego dołączasz faktyczny upominek – trochę tak głupio składać parze młodej życzenia z pustymi rękami. Poza tym w czasach, gdy nasi rodzice brali przysięgali sobie dozgonną miłość, kwiaty były bardzo pożądane, bo po ceremonii dekorowano nimi po prostu salę, gdzie odbywało się przyjęcie. Nic więc dziwnego, że niektórym trudno sobie wyobrazić pannę młodą, która w dniu ślubu nie chce kwiatów. Jeśli jednak zależy ci, aby zamiast kwiatów na ślub otrzymać co innego, pozwól, że przypomnę, że to twoja jedyna szansa.

Głównym zarzutem wobec kwiatów jest to, że są niepraktyczne. Szybko więdną, nie za bardzo jest co z nimi zrobić no i nie wyglądają już tak dobrze następnego dnia, kiedy panna młodą dopiero znajdzie chwilę, by się nimi cieszyć. Pomyśl więc praktycznie i zastanów się, o co mogłabyś poprosić zamiast kwiatów na ślub tak, aby upominki przyniesione przez gości (i wydane na nie pieniądze) się nie zmarnowały. Mam kilka propozycji :)

  1. Wino/alkohol – ten pomysł najlepiej sugerować w bezpośredniej rozmowie, np. przy wręczaniu zaproszeń, sama zresztą najlepiej wyczujesz, komu pomysł się spodoba, a kto w ogóle nie załapie idei (tu patrzę na starsze pokolenie – wszyscy wiemy, jak taka prośba może być zinterpretowana). Alkohol nigdy się nie zmarnuje, więc jeszcze długie miesiące a nawet lata będziesz z zadowoleniem wspominać swoją kreatywność. Zawsze możesz też zawartość otrzymanych butelek zaoferować gościom na weselu. Wiem, nie brzmi to najlepiej i może warto z pomysłu korzystać tylko w ostateczności. Znam jednak pannę młodą, która zamiast kwiatów chciała otrzymać nalewki, a te na przyjęciu weselnym okazały się baaaardzo popularne :)
  2. Zabawki dla dzieci – dzień ślubu kojarzy się z niezwykłym szczęściem, nie tylko młodej pary, ale też całej rodziny i wszystkich zaproszonych gości. Jeśli chciałabyś się tym szczęściem podzielić, zamiast kwiatów na ślub poproś gości o przyniesienie pluszaków, gier, puzzli, kredek, zabawek. Zawczasu wybierz miejsce (szpital, fundację, dom dziecka), które obdarujesz zebranymi podarunkami i ustal z nim szczegóły. Wiem, że kredki nie przywrócą dzieciom rodziny ani zdrowia, ale może choć na chwilę pomogą oderwać się od smutnych myśli?
  3. Wpłata na rzecz fundacji – najlepiej, abyś miała wybranych kilka konkretnych miejsc (może nawet być i jedno, jeśli jakaś sprawa jest wyjątkowo bliska tobie lub narzeczonemu – ochrona środowiska, walka z rakiem, pomoc bezdomnym zwierzętom itd.), których dane przedstawisz swoim gościom. Wytłumacz, dlaczego zamiast kolejnego bukietu kwiatów, który przetrwa kilka dni i i tak zginie w gąszczu ślubnych upominków, warto wesprzeć innych, dużo bardziej potrzebujących. Wszyscy przyzwyczajeni są do kaprysów panny młodej, a nawet jeśli twój pomysł uznają za fanaberię, czy to ma jakieś znaczenie, jeśli przełoży się na realną pomoc w słusznej sprawie?

Umów się ze mną na konsultacje

Chcesz uniknąć błędów podczas przygotowań do wesela, oszczędzić czas i pieniądze? Napisz mi wiadomość ze szczegółami swoich rozterek i spotkajmy się, abym mogła przedstawić Ci rozwiązania. Dołącz do grona zrelaksowanych, uśmiechniętych panien młodych!

Napisz do mnie maila na justyna@koscielska.pl skorzystaj z formularza poniżej albo dowiedz się więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *