Zespół weselny czy DJ?

Wielu pannom młodym wydaje się, że przygotowania weselne nie mają końca, aby uzyskać pożądany efekt należy wykonać 1000 czynności, a najpierw najlepiej podjąć 1000 decyzji. Nie jest to wrażenie zbyt dalekie od faktycznego stanu rzeczy. Zamiast panikować, że nic nie jest zrobione, najlepiej zacząć od podstaw. Dziś spojrzymy z bliska na odwieczny wybór każdej pary młodej – zespół weselny czy DJ?

Muzyka grana na żywo zawsze cieszy się dużą popularnością. Starsze osoby wręcz nie wyobrażają sobie wesela bez muzyków, a piosenki z płyt traktują jak gorszą wersję oprawy muzycznej. Dla nich w starciu „zespół weselny czy DJ” zawsze wygra kapela! Jeżeli i tobie marzy się grupa zabawiająca gości, w pierwszej kolejności zadbaj o to, by repertuar był naprawdę wymieszany. Pamiętaj, że muzyka na weselu rządzi się innymi prawami, a jedyne, na czym powinno ci zależeć, to aby każdy usłyszał coś odpowiedniego dla siebie. Piosenki biesiadne, hity lat 70. i disco polo są klasyką słusznie porównywaną do Trylogii i nie powinnaś mieć problemów ze znalezieniem zespołu, który miałby takie hity w repertuarze. Nie znaczy to oczywiście, że innych gatunków muzycznych nie gra nikt. Tak jak z fotografem, poszukiwania zacznij od zapytania znajomych, pamiętaj jednak, żeby nie sugerować się ich zdaniem w stu procentach. Na pewno istotne jest, w jaki sposób oceniają danych wykonawców, ich profesjonalizm i podejście do gości, ale sama powinnaś określić, czy podoba ci
się repertuar i wykonanie danej grupy – każdy ma przecież inny gust! Jeżeli nie wiesz, kogo zapytać, spróbuj zwrócić się do menadżera sali weselnej (zapewne ma na podorędziu grupę zaufanych muzyków, z którymi chętnie cię skontaktuje) lub poszukaj w internecie. Znajdź zespoły, które grają w waszej okolicy, spróbuj ocenić ich styl i koniecznie poznaj dotychczasowe dokonania.


Kompetentni muzycy powinni mieć przygotowane nagrania z wesel, w których uczestniczyli – dadzą ci pojęcie o ich umiejętnościach porywania tłumów. Musisz jednak pamiętać o tym, że pojedyncze fragmenty, które znajdziesz w internecie, są specjalnie wybrane i zmontowane tak, by ukazać się potencjalnemu klientowi jako idealny muzyk i wodzirej. Pamiętaj, że oglądasz zaledwie kilka minut z wielogodzinnej imprezy. Jeżeli chcesz być w stu procentach pewna swojej decyzji, poproś o prze- słanie kompletnego wesela na DVD. Przejrzyj je pobieżnie i sama oceń, jak bawią się goście w ciągu całej imprezy. Nie uzależniaj swojego wyboru od liczby osób w kapeli. Niektórzy błędnie zakładają, że mniejszy zespół sprawdzi się gorzej niż cały oddział muzyków – ty nie popełnij tego błędu. Surowej ocenie poddaj przede wszystkim doświadczenie grupy, jej zachowanie i graną muzykę. A jeśli chodzi o liczbę członków zespołu, pamiętaj tylko, że także ich jedzenie i picie opłacasz podczas wesela.


Może się zdarzyć, że w budżecie weselnym zabraknie miejsca na opłacenie zespołu – wówczas idealnym rozwiązaniem będzie zatrudnienie didżeja. Jeśli wahasz się, czy lepszy jest dla ciebie zespół weselny czy DJ pamiętaj, że niższa cena to tylko jedna z jego zalet. Didżej dysponuje dużo większym repertuarem niż muzycy weselni (którzy na ogół są w stanie zagrać ok. 200 utworów), a w większości przypadków wykonanie piosenki będzie zgodne z tym, które znają i kochają biesiadnicy. DJ ma oczywiście mniejszą możliwość interakcji z gośćmi, nie znaczy to jednak, że nie będzie ich zabawiał, prowadził gier czy zachęcał maruderów do wyjścia na parkiet – upewnij się, czy jest także wodzirejem, czy trzeba do tego celu zatrudnić dodatkową osobę. Usługi didżeja, wbrew pozorom, także stanowią formę muzyki na żywo: obserwuje on nastrój gości, ocenia ich gust muzyczny i dobiera właściwe utwory, aby osiągnąć pożądany nastrój. Najczęściej robi też krótsze przerwy niż zespół muzyczny, który potrze- buje więcej energii do grania na instrumentach, co wydłuża przestoje między utworami. Dobra zabawa gości to podstawa udanego wesela, a wiadomo że długie i nieprzemyślane pauzy często ją psują. Cisza na weselu to zjawisko niepożądane, a DJ pomoże ci tego problemu uniknąć.

Umów się ze mną na konsultacje

Chcesz uniknąć błędów podczas przygotowań do wesela, oszczędzić czas i pieniądze? Napisz mi wiadomość ze szczegółami swoich rozterek i spotkajmy się, abym mogła przedstawić Ci rozwiązania. Dołącz do grona zrelaksowanych, uśmiechniętych panien młodych!

Napisz do mnie maila na justyna@koscielska.pl skorzystaj z formularza poniżej albo dowiedz się więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *